Ostatnie miesiące, poza poczuciem niepewności i kolejnych ograniczeń, były także czasem nowych wyzwań i pomysłów. To, co z początku wydawało się przeszkodą, postanowiliśmy traktować jako szansę. Powołaliśmy do życia projekt KORCZAK ONLINE. Wybraliśmy najciekawsze spektakle i wydarzenia ostatnich lat związane z Międzynarodowym Festiwalem Teatrów dla Dzieci i Młodzieży i działalnością Ogniska Teatralnego U MACHULSKICH i wspólnie z artystami postanowiliśmy udostępnić je już nie tylko warszawskiej publiczności.

W każdą niedzielę października, o godz. 17.00 zapraszamy na premierową transmisję wybranego tytułu. Przedstawieniom towarzyszyć będzie również program działań online (warsztaty, dyskusje, lekcje teatralne), który umożliwi młodym widzom i ich opiekunom pełniejsze wejście w świat i problematykę spektaklu, da rodzaj podsumowania i przestrzeń na rozmowę o spektaklu.

Nie zapomnieliśmy o widzach najmłodszych. Przygotowaliśmy warsztaty online dla rodziców i dzieci prowadzone w czasie rzeczywistym oraz cykl działań pt. Ogniska Online, które, wykorzystując narzędzia teatralne zgodnie z założeniami dramy brytyjskiej, pomogą rodzicom w pracy wspomagającej rozwój ich dzieci.

Prezentowane przedstawienia podejmują tematy będące dla młodego człowieka wyzwaniem. Odwołują się też do systemu fundamentalnych wartości, szczególnie potrzebnych i aktualnych w dobie dzisiejszego postpandemicznego kryzysu. „Dziki” (Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu) opowiada o stracie i żałobie z perspektywy 12-letniego chłopca, „Indianie” to spektakl o odwadze, która drzemie w każdym z nas, nawet tych z pozoru najbardziej strachliwych, „Król Maciuś Pierwszy” (Teatru Lalek Banialuka) podejmuje wątek samotności. Błyskotliwy, wzruszający i zabawny „Kopciuszek” Anny Smolar (Narodowego Teatru Starego w Krakowie) pokazuje, że rozmowa na trudne tematy osłabia siłę złych emocji.

Platforma KORCZAK ONLINE została stworzona z myślą o wsparciu pracy nauczycieli podczas lekcji szkolnych, choć, mamy nadzieję, będzie też znakomitą okazją do rodzinnych spotkań i rozmów o teatrze w domowych warunkach.

Chcielibyśmy, żeby KORCZAK ONLINE był w tym trudnym czasie miejscem bezpiecznego spotkania dla wszystkich, którzy kochają teatr oraz tych, którzy go dopiero poznają. Mamy nadzieję, że będziemy gościć tu nie tylko naszą młodą publiczność, ale także nauczycieli, pedagogów teatru i artystów. Według nas bez kultury i sztuki, a więc i bez teatru, nie da się wychować wrażliwych, świadomych i otwartych na świat ludzi.

W czasie, w którym szkoły zamykają się w swoich budynkach, nie odwiedzają galerii, muzeów, teatrów proponujemy rozwiązanie, które pozwoli zachować kontakt ze sztuką i włączyć ją  w procesy edukacyjne, które  da szansę młodym ludziom i ich opiekunom  na aktywne uczestniczenie w wydarzeniach artystycznych skierowanych specjalnie do nich.

Dzięki działaniom online jesteśmy otwarci na całą Polskę i świat. Zapraszamy na spotkanie z teatrem i edukacją teatralną dla dzieci i rodziców przez cały październik 2020  roku. Ruszamy 4 października. Do zobaczenia w teatrze.

Spektakle wyświetlane będą z audiodeskrypcją.
Wszystkie wydarzenia będą udostępnione bezpłatnie.

Platforma korczakonline.pl została powołana do życia przez ASSITEJ POLSKA,  jeden z 74 narodowych ośrodków Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży. Powstał w 1981 roku,  dzięki inicjatywie i staraniom Haliny Machulskiej – aktorki, reżysera, ale przed wszystkim pedagoga z pasją. Powstał, aby inspirować i promować  nowatorskie inicjatywy w dziedzinie teatru dla dzieci i młodzieży, zająć się  edukacją  teatralną, inicjować wymianę doświadczeń  między twórcami, przyczynić się do rozwoju dramaturgii i krytyki teatralnej poświęconej szczególnie teatrowi dla dzieci i młodzieży.

Jednym z flagowych projektów ASSITEJ Polska jest Festiwal KORCZAK, stworzony w 1994 roku przez Halinę Machulską i Macieja Wojtyszko. Od samego początku promował innowacyjne działania na styku edukacji i teatru, wywodzące się z fascynacji myślą autora „Króla Maciusia I”. Od samego początku był programowany jako „wielkie święto małego człowieka”, dla którego teatr stawał się miejscem spotkania i dialogu, a partnerstwo, szczerość i szacunek najważniejszymi wartościami w rozmowie z młodym Widzem.

Kontakt dla szkół

Sebastian Królikowski

502 833 642

Kontakt dla mediów

Majka Duczyńska

606 232 637